Przygotowanie do polowania nocą

Łowy mogą odbywać się o różnych porach, jednak to polowanie nocą przynosi najwięcej emocji, a jednocześnie jest doskonałą okazją do poznania nocnego życia fauny. Podczas przygotowań do polowania po zmroku należy zaopatrzyć się nie tylko w odpowiedni sprzęt, lecz także nie zapominać o praktycznych poradach, które są pomocne podczas łowów.

Nocne polowanie a przepisy

Planując nocne polowanie należy zapoznać się z odpowiednimi przepisami. Szereg zasad i obowiązków wynika z regulaminu polowań, czyli rozporządzenia ministra środowiska dotyczącego warunków polowania oraz znakowania tusz. Przede wszystkim przed oddaniem strzału myśliwy musi być pewien, że nie zagraża innym uczestnikom polowania i osobom postronnym. Po zmierzchu jest to szczególnie utrudnione, dlatego każdy oddany strzał musi być przemyślany. Zebranie się także oddawania strzałów w kierunku osad i dróg publicznych. Natomiast cel można rozpoznać za pomocą noktowizji, termowizji oraz urządzeń optycznych. Jeżeli myśliwy oddał strzał, natomiast nie podniósł zwierzyny nocą, wówczas musi sprawdzić wynik strzału w świetle dziennym.

Wyposażenie podczas nocnego polowania

W nocy istnieją zupełnie inne warunki do polowań niż w dzień. Główną trudnością jest brak oświetlenia, jednak spadek temperatury również może być dużym utrudnieniem. Zwiększa to prawdopodobieństwo błędów oraz wypadków, tym samym konieczne jest posiadanie odpowiedniego wyposażenia. Na samym początku należy zadbać o właściwy strój. Musi zapewnić optymalną temperaturę ciała w nocnej porze. Musi chronić również przed opadami, wilgocią. Ze względu na liczne przeszkody terenowe istotne jest także właściwe obuwie. Poza ochroną przed wilgocią musi chronić także przed skręceniem kostki i zapewnić bezpieczeństwo. Wśród podstawowych elementów wyposażenia myśliwego wyróżnia się także lornetkę, latarkę oraz nóż.

Termowizor podczas nocnych łowów 

Celownik termowizyjny znajduje szerokie zastosowanie w myślistwie. Dzięki niemu możliwe jest podejmowanie polowania nocą oraz w warunkach dziennych. Urządzenie te wykrywa ciepłe obiekty na chłodniejszym tle. Dlatego idealnie sprawdza się podczas obserwacji zwierzyny, która wchodzi w obszar łowów. Problematyczny może być jednak fakt, że nawet doskonałej jakości termowizory nie są w stanie oddać wszystkich szczegółów obiektów obserwowanych. Może być to kłopotliwe zwłaszcza w sytuacji, kiedy obserwuje się zwierzęta posiadające poroże. Nie emitują one ciepła, a przez to nie są widoczne. Termowizor i określa tak że nierówności terenu, gdyż teren nie posiada różnicy temperatur.

Celownik termowizyjny Rico RL42
Celownik termowizyjny Rico RL42

Noktowizor – niezbędny po zmroku

Wybierając się na polowanie nocą należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości urządzenie noktowizyjne, na przykład monokulary noktowizyjne. Co prawda mają one nieco mniejszy zasięg, aniżeli urządzenia termowizyjne. Jednak pozwalają na lepszą obserwację szczegółów zwierzyny. Tym samym noktowizor umożliwia dokładniejsze identyfikowanie celu polowania. Łatwiej jest też wówczas ocenić ukształtowanie terenu oraz tło otaczające zwierzynę. Optymalnym zestawem jest połączenie noktowizora i termowizora. Są to niezawodne urządzenia w czasie polowań nocnych. Są również niezbędne podczas obserwacji oraz identyfikacji celu. Część myśliwych decyduje się także na założenie kamery noktowizora, instalowanej na trasie zwierzyny. Jednak w czasie polowań jest to rzadko wybieranie rozwiązanie. Dużo częściej wykorzystuje się noktowizory, pozwalające na natychmiastową reakcję w sytuacji pojawienia się celu. W czasie nocnych polowań Należy brać pod uwagę, że ludzkie oko nie radzi sobie po zmierzchu tak dobrze jak wzrok zwierząt. Dlatego bez termowizji oraz noktowizji myśliwy jest niemalże bezbronny. Kluczowe jest także posiadanie lornetki, pozwalającej na powiększenie obiektu oraz jego obserwację. Istotne jest również skupienie podczas polowania, zachowanie spokoju oraz opanowania. Wynika to między innymi ze względów bezpieczeństwa myśliwego.